Previous Shortlists & Winners

2017

Winner: Daisy Johnson, Fen (Cape)

Short List

Lucy Caldwell, Multitudes (Faber)

Irenosen Okjie, Speak Gigantular (Jacaranda)

K.J. Orr, Light Box (Daunt)

Joanna Walsh, Vertigo (And Other Stories)

2016

Winner: Jessie Greengrass, An Account of the Decline Of The Great Auk, According To One Who Saw It (John Murray Press)

Short List

Kate Clanchy, The Not-Dead and the Saved (Picador)

Stuart Evers, Your Father Sends his Love (Picador)

China Mieville, Three Moments of an Explosion (Macmillan)

Thomas Morris, We Don’t Know What We’re Doing (Faber & Faber)

Angela Readman, Don’t Try This at Home (And Other Stories )

2015

Winner: Kirsty Gunn, Infidelities (Faber & Faber)

Short List

Madeleine D’Arcy, Waiting for the Bullet (Doire Press)

Carys Davies, The Temptation of Galen Pike (Salt)

Toby Litt, Life-Like (Seagull Books)

Anneliese Mackintosh, Any Other Mouth (Freight)

Rose Tremain, The American Lover (Chatto & Windus)

2014

Winner: John Burnside, Something Like Happy (Jonathan Cape)

Short List

Jaki McCarrick, The Scattering (Seren Books)

Bernie McGill, Sleepwalkers (Whittrick Press)

David Rose, Posthumous Stories (Salt)

Rachel Trezise, Cosmic Latte (Parthian)

2013

Winner: Kevin Barry, Dark Lies the Island (Jonathan Cape)

Short List

Emma Donoghue, Astray (Pan Macmillan)

Adam Marek, The Stone Thrower (Comma Press)

This Isn’t The Sort Of Thing That Happens To Someone Like You (Bloomsbury)

Jane Rogers,  Hitting Trees With Sticks (Comma Press)

Lucy Wood, Diving Belles (Bloomsbury)

2012

Winner: Sarah Hall, The Beautiful Indifference (Faber & Faber)

Short List

A.J. Ashworth, Somewhere Else or Even Here (Salt)

Tessa Hadley,  Married Love (Jonathan Cape)

Rowena Macdonald, Smoked Meat (Flambard)

Zoe Lambert, The War Tour (Comma)

2011

Winner: Graham Mort, Touch (Seren)

Short List

Michèle Roberts, Mud, Stories and Sex and Love (Virago)

Polly Samson, Perfect Lives (Virago)

Helen Simpson, In-flight Entertainment (Jonathan Cape)

Tom Vowler, The Method (Salt Publishing)

2010

Winner: Jeremy Dyson, The Cranes that Build the Cranes (Abacus)

Short List

Jane Feaver, Love Me Tender (Vintage)

A.L. Kennedy, What Becomes  (Vintage)

Nuala Ni Conchuir, Nude (Salt )

Robert Shearman, Love Songs for the Shy & Cynical (Big Finish)

2009

Winner: Chris Beckett, The Turing Test (Elastic)

Short List

Gerard Donovan, Country of the Grand (Faber)

Anne Enright, Yesterday’s Weather (Cape)

Shena Mackay, The Atmospheric Railway (Cape)

Ali Smith, The First Person and Other Stories (Hamish Hamilton)

2008

Winner: Claire Keegan, Walk the Blue Fields (Faber & Faber)

Short List

Christopher Fowler, Old Devil Moon (Serpent’s Tail)

Jane Gardam The People on Privilege Hill  (Little Brown)

Simon Robson The Separate Heart (Vintage)

Robert Shearman Tiny Deaths (Comma Press)

2007

Winner: Colm Tóibín, Mothers and Sons (Picador)

Short List

Neil Gaiman, Fragile Things (Headline Review)

Jackie Kay, Wish I Was Here (Picador)

Nicholas Royle, Mortality (Serpent’s Tail)

Tamar Yellin, Kafka in Bronteland (Toby Press)

 

 

Last updated on Last updated on Was this page helpful? Yes NoThanks for your feedback!Please tell us more:
Share